co to jest slime 7

10 Lip Co to jest slime? Jak go zrobić? Czemu służy?

Po raz pierwszy piszę artykuł na temat, na którym się nie znam, dlatego w tym wpisie korzystam z wiedzy i doświadczenia swoich córek (7 i 11 lat), które na własnych błędach, ale też korzystając z wiedzy w internecie, stworzyły swoje wersje slime’ów. Jest to też temat, który całkowicie odbiega od tematyki bloga, ale już Wam tłumaczę dlaczego się go podjęłam.

Otóż moc i zasięg współczesnych mediów społecznościowych są zadziwiające i potrafią człowieka nieźle zaskoczyć. Pewnego dnia, zupełnie spontanicznie pokazałam na swoim Insta Stories czym bawią się ostatnio moje córki; właściwie to bawi się tym cały świat, bo szał na slime’y trwa w najlepsze. Jeszcze tego samego dnia, a potem przez kolejne dni, zgłaszali się do mnie rodzice autystycznych dzieci i dzieci z zaburzeniami SI, a także rodzice nastolatek i dzieci, które po prostu lubią kreatywne zabawy. To dla nich napisałam ten artykuł i mam nadzieję, że spełni ich oczekiwania.

co to jest slime 14Co to jest slime?

Slime to masa plastyczna domowej roboty o zróżnicowanych kolorach, fakturze i strukturze, potocznie zwana glutkiem (muszę przyznać, że szczerze nie znoszę tego określenia). Szał na nią pojawił się w 2016 roku, w Polsce zaś przybrał na sile ponad rok temu i zatoczył ogromny krąg, bo gdzie nie spojrzę, w domu „rządzi” slime 😉

Można go wykonać samodzielnie w domu, ale potrzebne są do tego specjalne materiały. Muszę przyznać, że moje córki dość dużo eksperymentowały zanim doszły do satysfakcjonujących je efektów i wykazały się dużą cierpliwością i zapałem, żeby opanować sztukę ich robienia. Teraz bawią się z przyjemnością, odkrywając kolejne sposoby tworzenia slime’ów, bo można je zrobić zarówno z dwóch, jak i kilku składników tworząc różne rodzaje slime’a. Przepisy na slime’y o różnym stopniu trudności znajdziecie poniżej.

Jak by tego było mało, do wyboru mamy: fluffy, crunchy, butter, jiggly, glossy. Tylko dziecko umie wskazać różnicę między nimi 🙂

co to jest slime 16Jak bezpiecznie zrobić slime’a?

Slime może być fajnym i kreatywnym hobby, o ile przestrzegamy kilku zasad. Oto najważniejsze:

 • na początku nauki warto nadzorować eksperymenty dzieci i kontrolować ich zapał
 • nie używajcie produktów, na które mogą być uczulone Wasze dzieci (podczas łączenia składników dochodzi do reakcji chemicznych, ale od razu powiem, że moja młodsza córka ma bardzo wrażliwą skórę, do tej pory traktowaną jedynie emolientami i jak na razie nie było żadnej niepożądanej reakcji na skórze)
 • slime’y to nie jest zabawa dla bardzo małych dzieci (ryzyko dostania się materiału do oczu czy zjedzenia, choć zdziwicie się, ale są slime’y jadalne np. z pianki spożywczej)
 • slime’y przechowuje się w szczelnych pudełkach i warto trzymać je poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt; można je też podpisać, żeby nie pomyliły się nikomu z jedzeniem
 • warto poświęcić miseczki do wyrabiania masy i przeznaczyć je już tylko do slime’ów
 • trzeba uważać, żeby nie pobrudzić ubrania i nie skleić włosów, choć slime’y można zmyć wodą lub zeskrobać. Zdarza się też, że znajdę pobrudzoną ścianę, bo przy wyrabianiu slime’y „skaczą”, a moje dziewczyny nie zawsze zauważą ten mały wybryk. Ściany jednak się domywają i nie pozostają na nich żadne ślady.
 • slime’y muszą być przechowywane w temperaturze pokojowej; nie zamrażamy ich ani nie podgrzewamy
 • po zrobieniu slime’a trzeba dokładnie umyć ręce, naczynia i blat, na którym jest wyrabiany
 • nie używamy boraksu – ten dobry aktywator może być z powodzeniem zastąpiony płynem do prania, krochmalem czy płynem do soczewek z sodą oczyszczoną

co to jest slime 10Czemu służą slime’y?

Slime’y służą przede wszystkim zabawie, ale też wyciszają, uczą koncentracji i cierpliwości (dziecko musi nauczyć się co z czym działa, a co nie), pobudzają kreatywność (wykorzystanie różnych materiałów i testowanie kolejnych rozwiązań), skłaniają do pracy zespołowej (moje córki uwielbiają razem robić slime’y; młodsza uczyła się tej sztuki od starszej, a teraz sama wymyśla swoje wersje slime’ów), ale uczą też odpowiedzialności (przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, sprzątanie, które po zrobieniu slime’a wymaga dyscypliny).

Początkowo odnosiłam się sceptycznie do tej zabawy, podobnie było z moją mamą i mężem, ale teraz widzimy, że jest ona też formą nauki. Dzieci eksperymentują z różnymi materiałami, a także ich proporcjami, współpracują przy ich tworzeniu i wymyślają jak można je potem zastosować. W czerwcu moje córki przeprowadziły też warsztaty w przedszkolu, które były już nie tylko formą zabawy, ale też pewnej odpowiedzialności i umiejętności przekazania swojej wiedzy. Fajnie było obserwować zarówno je, jak i dzieciaki, które koncentrację mają jednak na różnym poziomie. Wszystkie dzieci dostały na koniec po niewielkiej porcji slime’a do domu z instrukcją ja z nim postępować. Warunkiem dobrej zabawy była w tym przypadku konieczność odczekania 3 dni, żeby masa się zawiązała i służyła potem bezpiecznej zabawie.

co to jest slime 9Jak zrobić slime’a, żeby nie doprowadził Waszych dzieci do szału, czyli niezbędne akcesoria

Zacznę od tego, że jak każda sztuka i ta wymaga na początku jej opanowania i cierpliwości. Kiedy Wasze dzieci nauczą się robić slime’y na bazie podstawowych receptur, przyjdzie czas na fajną, kreatywną zabawę, modyfikacje i tworzenie własnych przepisów.

Ułatwię Wam jednak przejście przez niekiedy nieudane początki i podpowiem co jest niezbędne, a co można użyć, żeby slime nie tylko się udał, ale żeby sprawił też dziecku frajdę:

 • klej PVA (biały lub przezroczysty) lub inaczej klej do slime i DIY (do it yourself) to podstawa i baza większości przepisów
 • aktywator jest równie ważny co klej. Aktywatorem może być płyn do soczewek w połączeniu z sodą oczyszczoną, płyn do prania Persil lub Perwoll (z innych płynów slime nie wychodzi) lub krochmal w płynie.
 • dodatki w postaci pianki do golenia, pianki do mycia rąk czy twarzy, gęstej emulsji do ciała, pudru i oliwki dla niemowląt, skrobi kukurydzianej, gliceryny, barwników, olejków zapachowych, laseczek gliny polimerowej, ale też brokatu, koralików, cekinów, styropianowych czy plastikowych kulek, dekoracyjnych kamyczków, farb plakatowych i akrylowych. Przydać się też mogą: sztuczny śnieg, hydrożel, piasek kinetyczny, samoutwardzalna glina, modelina czy pianki do jedzenia.
 • miski, przyrządy do mieszania (łyżka) i szczelne pojemniki do przechowywania

co to jest slime 124 przepisy na super slime’y

1. Slime z białego kleju, czyli basic white glue slime (stopień trudności: łatwy)*

Składniki: 1 szklanka (250 ml) białego kleju PVA, 1/2 szklanki (125 ml) pianki do mycia rąk, aktywator (5-7 łyżek stołowych płynu do prania lub 6-8 łyżek stołowych krochmalu lub 1 łyżka sody oczyszczonej z 1-2 łyżkami stołowymi płynu do płukania soczewek, ale tu okazuje się, że najlepiej sprawdza się wielofunkcyjny płyn ReNu)

Przygotowanie: Wlewamy klej do dużej miski, dodajemy piankę do mycia rąk i mieszamy. Opcjonalnie można dodać na tym etapie inne składniki z wyjątkiem styropianowych kuleczek. Stopniowo dodajemy aktywator do mikstury. Kiedy mieszanka zaczyna gęstnieć ugniatamy, rozciągamy i ściskamy masę, żeby jak najlepiej połączyć wszystkie składniki i uzyskać jednolitą teksturę.

2. Galaretowata mikstura, czyli jiggly slime (stopień trudności: średnio zaawansowany)*

Składniki: 1 szklanka (250 ml) białego kleju PVA, 1/2 szklanki (125 ml) pianki do mycia rąk, 3/4 szklanki (180 ml) ciepłej wody z kranu, aktywator (patrz punkt z niezbędnymi akcesoriami), opcjonalnie barwnik lub 1-3 krople olejku zapachowego

Przygotowanie: Umieszczamy klej w misce i dodajemy piankę do mycia rąk oraz wodę. Można dodać barwnik lub olejek zapachowy. Dokładnie mieszamy aż woda w pełni się wchłonie. Stopniowo dodajemy aktywator, ale nie więcej niż 1-2 łyżki stołowe (15-30 ml) na raz. Kiedy masa zacznie robić się lepka, zaczynamy ją ugniatać dopóty dopóki nie stanie się ładna i jednolita. Prawidłowo wyrobiony slime przypomina rozdygotaną galaretkę, która z łatwością przelewa się przez palce, ale nie klei się do skóry rąk.

3. Balonowe mazidełko, czyli bubblegum slime (stopień trudności: zaawansowany)*

Składniki: 1 szklanka białego kleju PVA, 1/2 szklanki pianki do mycia rąk, 1 szklanka pianki do golenia, 5 łyżek stołowych (75 ml) skrobi kukurydzianej, 1 łyżka stołowa pianki do mycia twarzy. 4 łyżki stołowe (60 ml) emulsji podzielonej na dwie porcje, aktywator (patrz punkt z niezbędnymi akcesoriami), opcjonalnie barwnik lub 1-3 krople olejku zapachowego

Przygotowanie: Przelewamy klej do dużej miski. dodajemy piankę do mycia rąk, piankę do golenia, skrobię kukurydzianą, piankę do mycia twarzy i 2 łyżki stołowe (30 ml) emulsji. Na koniec możemy dodać barwnik i/lub olejek zapachowy. Stopniowo dodajemy aktywator, ale nie więcej niż 1-2 łyżki stołowe. Kiedy mikstura staje się lepka, zaczynamy ją wyrabiać rękoma. Można namoczyć ręce w aktywatorze, żeby slime zbytnio się nie kleił. Na koniec dodajemy pozostałe 2 łyżki stołowe (30 ml) emulsji, żeby slime zrobił się bardziej elastyczny.

4. Autorski przepis mojej córki (stopień trudności: średnio zaawansowany)

Składniki: 1/2 szklanki przezroczystego lub białego kleju PVA, 2-3 łyżki stołowe płynu do prania Persil, 1/4 szklanki pianki do golenia, 11 pompek pianki do mycia rąk, 10 pompek pianki do mycia twarzy, 10 pompek mydła w płynie, 2-3 łyżki stołowe gęstej emulsji do ciała, 1-2 łyżki stołowe pudru dla niemowląt, opcjonalnie 2 małe łyżeczki brokatu lub 1-2 kropelki barwnika

Przygotowanie: Wlewamy klej do miski, dodajemy piankę do mycia rąk, twarzy i mydło, a następnie dokładnie mieszamy. Dodajemy emulsję do ciała i bardzo dokładnie mieszamy. Teraz czas na puder dla niemowląt. Całość ponownie mieszamy. Opcjonalnie dodajemy brokat lub barwnik i mieszamy, a na końcu dodajemy aktywator. Całość masy ugniatamy, przekładamy z ręki do ręki, naciskamy palcami pionowo.

Złote rady

Podczas wyrabiania masy, slime klei się do skóry. Unikniemy tego, jeśli będziemy dynamicznie go przekładać z ręki do ręki. Pozostawienie go na dłużej w ręku powoduje jego rozpływanie i klejenie.

Gdy slime jest lepki albo zbyt płynny, wystarczy dodać odrobinę aktywatora lub skrobi kukurydzianej i ponownie wyrobić masę.

Gdy jest natomiast twardy, suchy lub za mało elastyczny, trzeba dodać trochę gęstej emulsji do ciała lub zanurzyć go na 30 sekund w ciepłej wodzie.

Kiedy z kolei ze slime’a wypadają styropianowe kulki, dodajemy odrobinę kleju i aktywatora.

Pamiętajcie, że do każdego slime’a dodaje się tylko jeden aktywator!

Ze względu na to, że ilość aktywatora wpływa na konsystencję slime’a, musimy kontrolować jego dodawanie w zależności od tego jaki chcemy uzyskać efekt. Im więcej aktywatora, tym mikstura będzie gęstsza.

Każdy slime przechowujemy w szczelnym opakowaniu w temperaturze pokojowej.

co to jest slime 11ABC slime’ów, inspiracje i źródła

 • Książka „Super slime” autorstwa Alyssa Jagan (lat 16!)

Wiele inspiracji i instrukcji robienia slime’ów znajdziecie oczywiście w internecie, ale polecam też polskie wydanie powyższej książki, w której znajduje się ponad 100 przepisów na fluffy, crunchy i butter slime, a także mnóstwo innych kreatywnych i oryginalnych pomysłów. Spis treści książki: ABC slime, Kolor i struktura slime, Slime dla początkujących, Slime dla średnio zaawansowanych, Slime dla mistrzów, Slime’y w akcji, Zabawa ze slimem. Książkę kupiłam w Empiku.

 • www.slimebox.pl (link tutaj -> KLIK)

Sklep, w którym można zakupić gotowe pudełka z odpowiednimi składnikami tzw. slime boxy.

 • @craftyslimecreator (link tutaj -> KLIK)

Strona autorki ww. książki, na której znajdziecie mnóstwo tutoriali, zdjęć, filmików, pytań i odpowiedzi, a także sklep i książki.

 • wyróżniony katalog o nazwie „Slime” na moim profilu na Instagramie (link TUTAJ)

Znajdziecie w nim kilka kadrów i filmików z zabawy slime’em w wykonaniu moich córek. Katalog znajduje się tuż nad zdjęciami.

 • @slime_by_masters_ (link tutaj -> KLIK)

To z kolei profil na Instagramie założony przez moją córkę i jej przyjaciółkę. Zapewne sukcesywnie będą pojawiać się na nim zdjęcia i filmiki instruktażowe także zainteresowanych tematem zachęcam do zaglądania.

 

Uff, mam nadzieję, że sprostałam zadaniu. Koniecznie dajcie znać w komentarzu pod artykułem, jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej. Brakujące kwestie czy wątpliwości obiecuję uzupełnić edytując ten artykuł lub odpowiadając na Wasze pytania. No i napiszcie czy Wasze dzieci też tak chętnie bawią się slime’ami 🙂

*Przepisy pochodzą z książki „Super slime” Alyssy Jagan
Fot. archiwum prywatne

***

Jeśli spodobał Wam się ten artykuł lub uważacie, że może kogoś zainteresować, będzie mi bardzo miło jeśli go skomentujecie lub/i udostępnicie dalej. To wyraz uznania dla mojej pracy i zaangażowania, a także sprawienie mi ogromnej radości.

Jeśli chcecie być na bieżąco z kolejnymi wpisami na blogu i tym co udostępniam na kanałach społecznościowych, zapraszam do polubienia Esencji na Facebooku, zajrzenia na Instagram (jestem też codziennie na Instagram Stories) i odwiedzenia Twittera.

co to jest slime 6 co to jest slime 5 co to jest slime 17 co to jest slime 18 co to jest slime 19 co to jest slime 20 co to jest slime 21 co to jest slime 22 co to jest slime 23 co to jest slime 24

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Podziel się:
Aleksandra Bohojło
esencja@esencjablog.pl
1Comment

Post A Comment